Očný kontakt s levicou, ráno v dažďovom pralese a obed na rovníku

Mesiac strávený s pútnikmi zo Slovenska je úspešne za nami. Boli to naozaj intenzívne a vyčerpávajúce štyri týždne, no zároveň obohacujúce, plné zážitkov a nových skúseností. Mali sme možnosť vidieť obrovskú časť Ugandy a strávili sme veľa času obklopené slovenskou spoločnosťou, teda nám často ani nepripadalo, že by sme boli v Ugande.  

Program druhej skupiny pútnikov začal rovnako ako tej prvej. Návšteva ugandských mučeníkov v Munyonyo a Namugongo v okolí Kampaly a potom presun na sever k nám do centra. Pri návšteve rodín mali pútnici možnosť vidieť, ako žijú miestni vidiečania. Podmienky, ktoré mne a Janke už pripadajú bežné, teda malé hlinené domčeky bez okien postavené do kruhu, kuchyne pozostávajúce z kotlíkov a uhlíkov, solárne panely, ktoré nahrádzajú absenciu elektrického vedenia a nabíjajú baterky a mobilné telefóny, ak ich rodina vlastní, sa pútnikom často zdali nedôstojné. S mojou skupinou sme navštívili mladú vdovu, ktorej manžel zomrel na HIV a vychováva sama štyri deti. Jeden z jej synov sa k nám tento rok dostal do centra a konečne som mala možnosť pochopiť, prečo je taký šikovný a darí sa mu v škole, teda okrem prirodzenej inteligencie, ktorú v bunkách určite má. Hoci je matka už päť rokov vdova, príkladne sa o svoje deti stará a dbá o to, aby chodili do školy a učili sa, hoci ju to stojí veľa námahy. Tu je vidno rozdiel medzi jej chlapcom a inými sirotami, o ktoré sa starala blízka rodina a neumožnila im chodiť do školy. Sú výrazne pozadu.

V centre pútnici strávili niekoľko pekných chvíľ s našimi kolegami a deťmi. Hrali futbal, vyrábali ružence a náramky, snažili sa poraziť deti v pexese či stavali ZOO z kociek LEGA. Deti si ich svojim poslušným správaním a prirodzenou radosťou veľmi rýchlo získali. Práve čas s nimi hodnotili pútnici ako výnimočný a nezabudnuteľný. 

V druhom pútnickom týždni sme sa spoločne s pútnikmi presunuli na juh Ugandy až pod rovník do národného parku Queen Elizabeth. Nachádza sa v hornatej oblasti, v okolí vulkanických pohorí a dažďových pralesov. Bolo tam chladno a dosť pršalo. Bola to úplne iná Uganda ako tá, ktorú poznáme zo severu, teda horúca, malarická, s prašnou oranžovou hlinou. V Queen Elizabeth sme mali naozaj program plný zážitkov. Zážitkové bolo už samotné ubytovanie, ktoré bolo v bezprostrednej blízkosti prírody a v noci sa nám pred terasou premávali hrochy a slony omnoho častejšie a viac ako v Murchinson Falls. Chatky mali vybudované betónové základy a polky stien, zvyšok bol doplnený sieťkami, slamou a bavlnenou textíliou. Sprcha bola súčasťou, no nebola prestrešená, teda sme sa každý večer sprchovali pod hviezdnou oblohou. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čo sa týka fauny a flóry národného parku Queen Elizabeth, bola dosť podobná Murchinson Falls, hoci chýbali žirafy, no zato bolo prítomných omnoho viac slonov, snáď na každom kroku a zrejme aj viac levov. Jeden veľký rozdiel bol v prístupe sprievodcov. Do parku sme vstupovali v autách bez rangera, teda ozbrojeného domáceho pána, ktorý nás mal v prípade potreby ochrániť a naši šoféri si dovolili prísť k zvieratkám omnoho bližšie, najmä k nebezpečným mačkovitým šelmám. Tak sa stalo, že sme zaparkovali ihneď pod stromom, na ktorom pokojne odpočíval leopard alebo päť metrov od niekoľkočlennej rodinky levov, v ktorej bol otec, dve matky a päť detí, najmenšie z nich polročné levíčatko, ktoré sa stále chcelo hrať a do každého zapáralo. Levy boli pokojné, zrejme najedené, väčšinu času ležali a spali. Niekedy sa nám s nimi podarilo nadviazať niekoľkominútový očný kontakt a vtedy sme premýšľali, čo im ide hlavou a či sa na nás nechystajú zaútočiť. Mimochodom, fotky mačičiek nie sú moje. Urobila ich priateľská študentka medicíny z Holandska, ktorá po desaťtýždňovom študijnom pobyte cestovala sama, a tak sme sa skamošili a robili si navzájom spoločnosť. 

Okrem zvierat sme sa na juhu Ugandy dozvedeli, ako sa zo špeciálnych Matoke banánov vyrába domáci destilát a pivo a tiež, ako sa pestujú, zbierajú, sušia, spracovávajú a pražia kávové zrná. Prehliadku cez vlastné plantáže nám urobil šikovný mladý pán podnikateľ, ktorý okrem plantáži vlastní aj niekoľko chatiek v prírode, ktoré prenajíma turistom, ďalej robí turistického sprievodcu, pestuje banány a kávu, ktoré spracováva a predáva. Jeho plánom na najbližšie roky je založiť štátom uznávaný kurz pre pestovateľov kávy. Zaujal nás svojou vynaliezavosťou a usilovnosťou. 

Čerešničkou na torte programu v národnom parku bola pre nás s Jankou ranná návšteva dažďového pralesa za účelom vystopovať šimpanzy, ktoré sa skrývali vysoko v korunách stromov. Sprevádzali nás miestni sprievodcovia s ozbrojenými vojakmi, keďže obyvateľstvo dažďového pralesa zahŕňa aj nebezpečné šelmy či plazy. Pobyt v dažďovom pralese bol magický. Bolo tam naozaj vlhko, pôda premoknutá, stromy obrastené machom a vzduch svieži ako po daždi. Kde tu poletovali farebné motýle. Cestou z pralesa sme si porovnávali fotky šimpanzov fotené cez ďalekohľad, keďže inak to nešlo a prežúvali čerstvé čajové listy z čajových plantáží. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Predposledný deň púte sme sa presúvali do Kampaly priamo cez rovník, kde sme sa zastavili na neskorý obed a fotku s pomyselnou rovnobežkou. Pri fotení sme zapózovali niekoľkým skupinám miestnych, ktorí sa rovnako prišli odfotiť a keď zbadali bielych, využili situáciu. Zrejme pre nich fotka s bielym na rovníku znamenala dve muchy jednou ranou.

Deň pred odletom sme strávili v Kampale—v slumoch so Sestrami Dobrého Pastiera, nákupmi na miestnych trhoch a v mešite. Program bol nabitý a rozmanitý, a tak pútnici odchádzali v nedeľu ráno, hoci unavení, no veľmi spokojní a naplnení, plní nezabudnuteľných zážitkov. Odletieť domov sa im v porovnaní s príchodom k nám podarilo bez problémov a my sme rady, že sme tento mesiac prežili v zdraví a psychickej pohode. Zo zážitkov a spomienok budeme ešte istú dobu čerpať. Po príchode k nám na sever sme si však uvedomili, že platí staré známe: všade dobre, doma najlepšie, keďže nikde v Ugande nám nie je tak dobre ako v blízkosti našich kolegov a detí, ktoré nás po týždňovom odlúčení celý deň objímali. 

Cena za najzdravšie vyzerajúci banánovník

02.05.2024

Moje posledné EduPage školenie sa udialo v meste Arua, ktoré je najväčším mestom na severe Ugandy, je strategickým uzlom a aj vďaka tomu v ňom ročne nájde útočište až 20% všetkých zahraničných utečencov a zároveň je sídlom biskupa diecézy Arua. Práve vďaka biskupovi sa podarilo zorganizovať moje najväčšie EduPage školenie v Ugande. Biskup Sabino Ocen Odoki je [...]

Na svete je toľko lásky a dobra a my o tom ani netušíme

23.04.2024

Minulý rok som v Ugande strávila šesť mesiacov viac menej na jednom mieste, v centre Gift of Love pre HIV pozitívne deti, postavenom s finančnou pomocou Slovenskej katolíckej charity. Bol to čas ako z rozprávky. Spoznávala som funkcie centra, jeho ľudí a najmä deti, no okrem pár návštev miestnej základnej školy a pár úradov som nevytiahla päty z tepla domova. Žila som v [...]

Miesto, kde deti môžu byť deťmi

19.04.2024

Božie cesty sú nevyspytateľné a mám pocit, že v Ugande to platí viacnásobne. Počas môjho šesťmesačného pobytu v Ugande minulý rok sa mi s Božou pomocou podarilo rozbehnúť jeden nový pekný projekt—detský domov, v ktorom môžu vyrastať opustené deti a siroty, ktoré nie sú HIV pozitívne. Takých je tu tiež veľa. Nízka gramotnosť a nedostatok vzdelávacích [...]

Hygienici útočia: Deti by nemali sfúkavať sviečky z narodeninovej torty

Nemci podporujú zákaz predaja 'párty' drogy pre deti. Oxid dusný je na vzostupe

05.04.2025 08:12

Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky.

parlament

Hrabko: K zmrazeniu poslaneckých platov počas Matovičovej vlády neprišlo

05.04.2025 07:40

Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo, uviedol publicista.

vojna na Ukrajine, Charkov

ONLINE: Ukrajinci sa ešte stále držia na ruskom území. Generál USA Cavoli: Ukrajina nie je odsúdená na porážku

05.04.2025 07:00

Ukrajina podľa amerického generála Cavoliho nie je nevyhnutne odsúdená na porážku vo vojne proti Rusku. Tvrdí, že je na tom lepšie ako bola.

SR Medveďov Slintačka krívačka brány Dezinfekcia TTX

Nové pohrebisko dobytka je na Záhorí. Štát o ňom vopred neinformoval, v okolitých obciach panujú obavy

05.04.2025 07:00

Starostovia kritizujú ministra pôdohospodárstva, že im vopred nič nepovedal, ľudia žili polovicu týždňa v strachu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 232198x
Priemerná čítanosť článkov: 2419x

Autor blogu