Založ si blog

Dážď

Znovu sa to stalo. Po celý týždeň nás väznili v škole a vonku bolo počasie, za ktoré by sa nemusela hanbiť ani prvá polovička apríla. Slniečko svietilo o sto šesť každý deň a všetci sme sa tešili len na to, kedy príde posledný februárový piatok a pôjdeme sa von poprechadzať,stretnúť sa s kamarátmi, či sa aspoň trošku potešiť čoraz viac intenzívnejšími slnečnými lúčmi. 

V Sučanoch to vyzeralo ešte na vydarené plány. Avšak ako sme sa viac a viac blížili k vytúženému domovu, začali sa na prednom okne nákladného auta zjavovať stále objemnejšie kvapky. ‚Ó nie, zase prší.‘ Rázne zaznelo vyhlásenie postaršieho pána, ktorý bol taký ochotný a vzal nás domov. 

Tak to je vždy. Na dážď sa väčšina obyvateľov tohto sveta nikdy neteší. Nedokáže priniesť toľko tepla ako slniečko a svojimi kvapkami nedokáže zohriať vnútro človeka tak, ako to dokáže len ono. Avšak farmári už od počiatku sveta vedia, že hoci dokáže byť nepríjemný, lámať ťarchavé konáre stromov, či brať plechové čiapky domovom, je pre túto zem nevyhnutnosťou. Zem, ktorá napokon živí všetky organické tvory. Bez dažďa a vody, ktorú ponúka, by nedokázal prežiť človek, cicavec, vták, no čo je najzaujímavejšie, nezvládlo by to bez neho ani tenunké, drobunké, ale zelené stebielko trávy. Napĺňa nám domáce studne až po okraj vlažnou, chutnou vodou, aby sme sa z nej mohli napiť vždy, keď sme smädní a potom sme mohli ďalej pokračovať v živote. No aj napriek tomu, že sme si vedomí jeho nekonečnej dôležitosti, netešia nás daždivé predpovede počasia a dokonca si dovolím tvrdiť, že ho ani nemáme radi. 

Dážď si ľudia už po celé veky spájajú so životom človeka. Označujú ním obdobia, kedy sa mu nedarí, nevidí zmysel života a jediné na čo myslí je, ako sa najrýchlejšie z toho obdobia dostať. Obdobia, keď sú jeho konáre zlámané a jeho strecha už dávno neexistuje. Nevieme prečo. Možno je to pre slzy, ktoré sa ako dažďové kvapky kotúľaju dole tvárou vždy, keď je mu ťažko. Možno je to tými tmavými farbami, ktoré sa zjavia, keď sa zatiahne obloha a vzbudzujú v nás pochmúrnu náladu. A možno, je to v tom, že každý problém a každé zlé obdobie v našom živote príde preto, lebo sme už smädní, nezvládneme ďalej a potrebujeme sa napiť. Možno by sme bez problémov, ktoré nás stretávajú na každom kroku a sprevádzajú nás po celý život, neprežili tento svet, lebo by sme sa nikdy nenaučili, ako sa s nimi popasovať. Boli by sme len ako kamene, ktoré dážď nikdy nepotrebovali, no zostávajú celý život bezozmeny. Nečaká ich žiadny posun vopred, či pád. Celý život sú pasívne, chladné a bez citov. Ktovie, čo by sa stalo s ľuďmi, keby Boh stvoril namiesto života na Zemi, raj na Zemi… V raji by sme nikdy nepoznali ako nám je krásne, lebo by sme nepoznali aký je to pocit, keď nám škaredo. Kresťania veria, že Boh ten raj na počiatku naozaj vytvoril, lenže prvý ľudia natoľko nevedeli rozoznať ako sa majú nádherne, že sa muselo niečo pokazi, aby si to konečne začali vážiť. A preto nežijeme raj, ale žijeme život. A stojí to za to! 

Napokon čo príde po daždi? Tá krásna vôňa mokrej trávy a kôry stromov v lese. Ten neskutočne prečistený vzduch bez prachu, ktorý pôsobí na naše pľúca ako prírodná medicína. No a v neposlednom rade to očakávané slniečko, ktoré znovu rozžiari náš deň, rozohreje naše vnútro radosťou a na tvári nám zanechá hoci tisíci, ale aj po tentokrát nezabudnuteľný pocit úsmevu.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Čo ma naučila Uganda?

24.12.2023

„Chudobným ľuďom nechýba čaro úsmevu. Žijú nekomplikovane, stavajú na vzťahoch, vzájomnej dôvere a pomoci. Človek im ide pomáhať a vráti sa domov obohatený veľkosťou ducha tých, ktorí majú málo materiálnych istôt, ale zato veľké srdce.“ Myšlienka pátra Petra Kučáka, misionára pôvodom z Čadce, ktorý už niekoľko rokov pôsobí v Keni. Do Afriky som sa [...]

Má adopcia na diaľku zmysel?

19.12.2023

Adopcia na diaľku. Pojem, ktorý sme už veľakrát počuli, ale mnohí sme nevedeli, čo si pod ním predstaviť, prípadne sme uvažovali, kde má človek záruku, že peniaze, ktoré mesačne na dieťa posiela, sú využité na účel, na ktorý majú. Nebola som v iných krajinách, no za Ugandu môžem povedať, že Adopcia je však jeden krásny projekt. Pár eur mesačne zo slovenských [...]

Party after party, cake over cake

12.12.2023

Posledné dva týždne sme strávili oslavami, slávnostnými ukončeniami, rozlúčkami. Koniec školského roka, narodeniny, Mikuláš, predčasné Vianoce a náš rovnako predčasný odchod. Sedem stretnutí za dvanásť dní, nevieme si predstaviť lepšiu rozlúčku. Nemali sme ani čas premýšľať nad tým, že toto magické miesto čoskoro opustíme. Zastavili sme sa až včera večer po [...]

švajčiarsko polícia

Tínedžer v Zürichu pobodal ortodoxného žida

03.03.2024 18:53

Pred útokom údajne došlo k hádke medzi viacerými osobami.

spúšť, Čadca, Základná škola

Spúšť v škole na Kysuciach: Mladí vandali zdemolovali kontajnery a smeti podpálili

03.03.2024 15:00

Rozsypané a zhorené odpadky, rozbité okná či zadymená omietka budovy. Takýto pohľad sa naskytol policajtom a zamestnancom jednej zo základných škôl v Čadci.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok: Vyšetrovanie Dankovej nehody by malo byť ukončené na budúci týždeň

03.03.2024 14:40

Policajti, ktorí riešili januárovú dopravnú nehodu podpredsedu parlamentu Andreja Danka, boli potrestaní "výčitkou".

Tibor Gašpar a Pavol Gašpar

Tajné zmeny vo vedení SIS? Kolíková sa zbláznila, tvrdí Gašpar. Pellegrini chce, aby prezidentka Gašpara ml. vymenovala

03.03.2024 14:30

Predseda parlamentu Peter Pellegrini v relácii RTVS O 5 minút 12 priznal, že žiadne iné meno na post riaditeľa SIS koalícia nemá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 91
Celková čítanosť: 200804x
Priemerná čítanosť článkov: 2207x

Autor blogu