Byť človekom znamená robiť chyby

V triedach bilingválneho gymnázia ma už od času môjho príchodu sem pútajú farebné, pekne namaľované plagáty k prezentáciam, či už na fyziku, biológiu alebo slovenčinu. Zamestnávajú mi myseľ počas dlhých, pre niektorých viac, pre iných menej zaujímavých hodín, keď jediné čo si prajem, je trochu viac oddychu. Avšak okrem plagátov o guľových bleskoch, psoch a podobných iných, možno nepotrebných vecí, ma zaujal jeden veľmi dôležitý citát. Stálo v ňom: „Mistakes are proof that you are trying.“ 

Je to naozaj tak. Kto nič nerobí, nič nepokazí, dalo by sa v našej materinskej reči povedať. Každý človek robí chyby. Občas sú elementárne a občas cítime, že ich naozaj nezvládame. Ale prečo je to tak? Robíme to schválne? Určite nie… a čo je to vlastne chyba? 

Chyba je malá drobnosť, ktorú máme možnosť spoznať až na konci celého procesu jej rodenia. Vtedy nám ukáže svoju pravú tvár a my zistíme, že sme sa naozaj mýlili. Nevieme predsa, keď sa púšťame do niečoho nového, rozbiehame niečo staré alebo sa len jednoducho snažíme žiť, že robíme niečo zle. Inak by sme to predsa nerobili, nemalo by to zmysel. Celé to trápenie, výčitky a slzy, ktoré so sebou prináša nastanú, až po jej pravom odhalení. A potom nastane to obdobie smútku, depresie a nechuti zo života. A za to celé môže ona.

Avšak prečo sa chyba berie v ľudských očiach ako chyba? Vieme predsa, že kto nič nerobí, nič nepokazí. Podľa toho by teda každý náš omyl byť oslavou našej aktivity. A prečo ľudia rozdeľujú všetko čo vidia na dobré a zlé? Ujo Shakespeare nám naznačil, že veci vo svojej podstate nie sú dobré ani zlé. Dobrými a zlými robí chyby až naše myslenie. Mali by sme sa pre ne vôbec sužovať?

Aký je vlastne proces robenia chyby? Na začiatku si vôbec neuvedomujeme, že robíme niečo nesprávne. Potom sa objavia komplikácie, z ktorých sme následne veľmi utrápení a nešťastní. Ale kamarát čas, nám ukáže, že táto nezrovnalosť, nám znova pootvorila oči, naučila nás chápať novým veciam, posunula nás ďalej a v imunitnom systéme nám vytvorila antigény, aby sme boli pripravení, keď sa to stane znovu a vedeli, ako s tým bojovať. Je to presne ako s našim zdravím, keď biele krvinky bojujú s baktériami a vírusmi, vytvárajú protilátky, aby naše telo, keď sa v budúcnosti znovu dostane do styku s týmto druhom škodcov, spoznalo ako má s ním bojovať. Tak sa formuje naša imunita, teda naša osobnosť. Človek sa učí celý život. Myslím, že sa určite neučí na tých, v ľudských očiach dobrých veciach, ale práve na tých protikladných, zlých. Pretože tie ho najviac zraňujú a bolia dlhý čas. Potom vie, že to čo spravil, už nikdy viac zopakovať nemusí. A posunie sa ďalej. 

Ľudia sa často krát chcú vrátiť späť v čase a napraviť to zlé, čo spáchali. Našťastie sa to nedá. Stalo sa to práve preto, aby sme pochopili podstatu a poučili sa. Veď napokon prečo sme to v tom čase pokazili? Práve preto, lebo sme nevedeli ako s tým bojovať. A určite by sa to stalo neskôr, pretože raz by sme sa museli naučiť ako na to a uzavrieť to do zásuvky vykonané/poučené. Táto zásuvka obsahuje možno veľa ukrutného a ťažko stráviteľného, ale zároveň je pre nás veľmi dôležitá. 

Tak vymažme slovo chyba z nášho osobného slovníka a pre tento proces nájdime iné slovné pomenovanie. Napríklad ‚príležitosť naučiť sa niečo nové‘. A keď si raz budeme prezerať svoj zásuvku so súbormi vykonané/poučené, budeme radi, že sa nás život uberal práve týmto smerom s týmito omylmi, pretože budeme cítiť, že inak by ani nemalo zmysel ho žiť.

edi

Cena za najzdravšie vyzerajúci banánovník

02.05.2024

Moje posledné EduPage školenie sa udialo v meste Arua, ktoré je najväčším mestom na severe Ugandy, je strategickým uzlom a aj vďaka tomu v ňom ročne nájde útočište až 20% všetkých zahraničných utečencov a zároveň je sídlom biskupa diecézy Arua. Práve vďaka biskupovi sa podarilo zorganizovať moje najväčšie EduPage školenie v Ugande. Biskup Sabino Ocen Odoki je [...]

Na svete je toľko lásky a dobra a my o tom ani netušíme

23.04.2024

Minulý rok som v Ugande strávila šesť mesiacov viac menej na jednom mieste, v centre Gift of Love pre HIV pozitívne deti, postavenom s finančnou pomocou Slovenskej katolíckej charity. Bol to čas ako z rozprávky. Spoznávala som funkcie centra, jeho ľudí a najmä deti, no okrem pár návštev miestnej základnej školy a pár úradov som nevytiahla päty z tepla domova. Žila som v [...]

Miesto, kde deti môžu byť deťmi

19.04.2024

Božie cesty sú nevyspytateľné a mám pocit, že v Ugande to platí viacnásobne. Počas môjho šesťmesačného pobytu v Ugande minulý rok sa mi s Božou pomocou podarilo rozbehnúť jeden nový pekný projekt—detský domov, v ktorom môžu vyrastať opustené deti a siroty, ktoré nie sú HIV pozitívne. Takých je tu tiež veľa. Nízka gramotnosť a nedostatok vzdelávacích [...]

Gruzínsko, demonštrácia, protest

Na protestoch v Gruzínsku budú zakázané masky a pyrotechnika, rozhodol parlament

13.12.2024 23:12

Toto rozhodnutie podľa Reuters vyvolalo rozhorčenie mnohých ľudí.

Syria

Ofenzívu, ktorá viedla k pádu Asada, povstalci plánovali od minulého roka

13.12.2024 23:09

Moment na začatie operácie proti Asadovmu režimu nastal, keď boli najdôležitejší spojenci Sýrie - Irán a Rusko - zaujatí inými konfliktami.

poľsko

Poľského exministra zdravotníctva odsúdili za zverejnenie osobných údajov lekára

13.12.2024 21:36

Varšavský súd mu súčasne nariadil zaplatiť obeti odškodné.

Varšava, polícia

Aktivisti sľubovali najväčšiu blokádu Varšavy v dejinách, trvala sedem minút

13.12.2024 20:52

Aktivisti z hnutia Posledná generáca plánovali v piatok zablokovať jednu z hlavných dopravných tepien.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 96
Celková čítanosť: 226130x
Priemerná čítanosť článkov: 2356x

Autor blogu